Článek byl psán v roce 2010, a proto některé informace nemusí být aktuální!!!

 

Určeno pro kamarády (nerybáře), kteří se s námi chystají do Norska a nikdy tam nerybařili

Pár základních rad ...   
Pár rad, které mě zrovna napadají (tím myslím, že jsem určitě na spousty věcí zapomněl):
cesta je dlouhá, vezměte si na cestu něco pohodlného
V Norsku je prohibice, alkohol je drahý a krabička cigaret vychází na 300,-Kč, tak si vezměte pořádné zásoby
V Sassnitzu je něco jako freeshop, ve kterém mají za slušné ceny celkem dobré pivo (v r. 2OO7 vycházela plechovka 0.33 l asi na 7,- Kč)
Určitě si vezměte teplé, pokud možno nepromokavé oblečení, vystačíte si i se starou zimní bundou a oteplováky, nejde tak ani o zimu, ale o vítr, tak určitě si vezměte i teplou čepici, samozřejmě holiny, lepší jsou vyteplené nepromokavé boty (huntery, znám lidi, co vozí třeba gerlachy)
K výbavě, nejdůležitější je prut, bo zabrousíme jak na hloubku, tak na mělčiny, budeme pilkrovat i vláčet. Pilkrovací prut je víceméně násada od krumpáče, takže spíše kratší (ideál je 2,1 m může být +- 30 cm) a gramáži 300 až 500 g ( větší ..1000 nevadí ). Nejlepší je k tomuto multiplikátor, osobně jsem vyzkoušel velký naviják, kdy při tzv. bouchání o dno dostával překlapěč pěkný záhul. Multík je nezmar a převody mají skoro stejné ( řadič hodně pomáhá, ale u velké ryby může překážet, resp může se stát právě tou součástkou, která se sekne a připraví vás o trofejní kus ). Vláčecí prut doporučuji spíše tvrdší, aspoň 60 g vrhací zátěže, bo to jsou optimální velikosti vláčecích pilkrů. Na obojí doporučuji pletenou šňůru,  nejméně aspoň na multík, neboť na hloubce 150 m máte u vlasce již  úctyhodný průtah. Samozřejmě je třeba dbát na finanční stránku věci, ale někde (viz. Links )jsem viděl pletenku za 3,-Kč/m.
Dále si pořiďte dostačující zásobu koncových pilkrů, nejvíce jsme užívali 300 g a větší, dle síly proudu (není problém urvat několik denně, krát 7 dní, tak s tím počítejte). K tomu náhradní trojháky a spojovací kroužky. Je lepší dát slabší kroužek na trojhák a na pilkr dát silnější, aby jste ve vázce nechali jen trojhák a nepřišli zbytečně i o pilkr, popř.  mnoho metrů drahé pletenky. Dále se dobře zásobte návazci. Především treskovými. Zaručené jsou chobotničky. Hodně se  používají červené úhoříky - smáčky.
Samozřejmě, pokud máte, vezměte si raději vše náhradní, snad to auto uveze

Co je důležité vědět o Norsku

Celní předpisy: Vzhledem ke členství  Švédska v EU není problém s dovozem jídla a pití. Alkohol však může dovážet pouze osoba starší 20 let !!! Do Norska je to složitější: osoba starší 18 -ti let přivážet maximálně 2 litry piva obsahujícího více jak 2,5% alkoholu a maximálně 2 litry vína a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu do 22% objemu. Cestující starší 20-ti let smí namísto 2l vína přivážet maximálně (na osobu) 1l vína nebo alkoholických nápojů s obsahem alkoholu do 22% max. a 1l alkoholických nápojů s obsahem alkoholu do 60%. Spojením těchto podmínek do jednoduché věty  lze říci, že osoba nad 20 let smí dovézt např. 4 litry piva a nic víc ! Dovoz alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nad 60% je zakázán. Dále smí být dovezeno maximálně 200 kusů cigaret nebo 250gr jiných tabákových výrobků a max. 200 cigaretových papírů. Lze dovést maximálně 5 kg cukru a max. 1kg sladkostí a čokolády. Platí zákaz dovozu vajec, brambor, masa, mléka, povoleny jsou konzervy do 5 kg na osobu.

Dovoz a vývoz deviz je limitován hranicí 25 000 NOK. Veškeré čerstvé potraviny se dovážet nesmí

Jako cestovní doklad je možné používat občanské průkazy typu identifikační karty vydané po roce 1993, tzn. od vzniku České republiky. Ačkoliv Norsko není členem EU,ale pouze EHP, akceptuje vstup s OP též.

MĚNA A SMĚNÁRNY Peněžní jednotkou je norská koruna (NOK), která se dělí na 100 øre. Bankovky existují v hodnotách 50, 100, 500 a 1000 NOK a jsou vyzdobeny podobiznami slavných Norů. Směňovat (i Kč) lze v bankách, výměna na poštách, dříve  s nízkými poplatky je omezena pouze na největší poštovní úřady v zemi (Oslo, Bergen, ...). Při platbách se běžně přijímají šeky a kreditní karty.

JÍDLO, PITÍ A SPROPITNÉ Typickým norským jídlem jsou samozřejmě ryby - uzené, dušené, vařené a nakládané. Mezi vyhlášená jídla patří lutefisk, sušená treska naložená  v nálevu a posléze uvařená, gravet neboli uzený losos a rakørret, což je tři měsíce uzrálý a dále upravovaný losos. Zajímavou chuť nabízí fårikål neboli hlávkové zelí a skopové s černým pepřem, a labužníci mohou ochutnat staré vikingské jídlo smalahode, což je vyuzená a vařená ovčí hlava, která se při servírování rozřízne v půli. Alkoholické nápoje mohou pít pouze osoby starší 20 let, přičemž platí zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech. Prodávají se pouze v síti obchodů Vinmonopolet, která je dosti řídká. Tradičním norským alkoholickým nápojem je již od dob Vikingů pivo. Spropitné bývá zahrnuto do účtu, avšak v případě obzvláště vysoké úrovně obsluhy se obvykle přidává 5 až 10% z ceny.

TAXFREE Při nákupu zboží v Norsku v hodnotě nad 30NOK je možnost využít služby společnosti TaxFree. Prodávající vyplní specielní šek, přiloží účtenku, zboží zapečetí  a kupující při výjezdu ze země obdrží na pobočce TaxFree po předložení pasu,šeku  a zapečetěného zboží cca 11% z kupní částky zpět (část daně z přidané hodnoty). Pobočky TaxFree jsou na letištích,trajektech a větších hraničních přechodech. Na švédské straně norsko-švédské hranice (u Svinesundského mostu) je pobočka Taxfree otevřena v letní sezóně denně. Existuje také možnost si zde doklady nechat pouze orazítkovat      a uvedenou sumu pak vyzvednout v CZK přímo v ČR. Česká pojišťovna sice již přestala uvedenou službu zajišťovat, ale dále vyplácí šeky TaxFree firma Akasi Na Příkopě 3-5; Praha (Po-Ne 9:30-19:00) a v obchodě CM na Václavském nám. nad bývalým Krone; Praha (Po-So 9:30-18:00; Po-Ne 10:00-19:00). V Ostravě toto zajišťuje např. Shopping park stánek Cash Point.

Suvenýry: Nejpopulárnější jsou figurky Trollů (60 - 160 NOK), vlněné svetry (500 - 1800 NOK), sobí kožešiny (300 - 500 NOK dle kvality

Přístup do země: -automobilem - síť silnic je hustá a velmi dobře sjízdná. Rychlostní omezení jsou : dálnice 90 km/hod., okresní silnice 80 km/hod., auto s přívěsem 60 km/hod., města a obce 50 km/hod. V Norsku se velmi dbá na dodržování silničních pravidel , které se nijak neliší od ostatních evropských .Silniční kontroly jsou velmi časté především v turistické sezoně. Pokuty jsou pro našince , ale i pro Nory velmi vysoké , např. překročení stanovené rychlosti o l0 km/hod stojí 600 NOK. Tolerovaná hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile. Při zjištění vyšší hodnoty, hrozí narušiteli vězení nebo velmi vysoká pokuta. Pro případ nouze je pro automobilisty velmi důležitá adresa Norského svazu automobilistů, který vypomůže při komplikacích na cestách. Norges Automobil Forbund (NAF), Storgatan 2, N - 0105 Oslo 1 Odtahová služba: Falken Bil- og Froskemannsavdeling. Adresa zastoupení vozů Škoda v Norsku je firma: ESS Norge , Oslo - Alnabru, tel 02 / 72 25 50. Ceny benzinu:). Mýtné se vybírá pouze na omezeném počtu dálnic: E 6 - Leirfjord (Nordland, most) 35 NOK, E 18 - průjezd Drammen 10 NOK, E 18 - poloostrov Eidanger 15 NOK, E 68 - Sollihögda - Vik 10 NOK, R 658 - Aalesund - Giske (tunel,most) 42 NOK, R 19 - Gimsöystraumen (Nordland,most) 15 NOK, dále potom na většině horských silniček, které vedou k horským hotelům a chatám a jakoukoliv silnicí vstup do Bergenu 5 NOK, vstup do Osla 12 NOK (bus 35 NOK)a vstup Trondheim 10-20 NOK. Horské silnice mají omezený provoz a jsou přes zimu uzavřeny. Nejdůležitější: R 7 - Hardagervidda, R 5 - Gaularfjell, R 13 - Vikafjell, R 51 - Valdresflya, R 55 - Sognefjellvegen, R 58 - Geiranger, R 63 - Trollstigvegen, R 95 - Nordkapp. Všechna motorová vozidla přijíždějící do Norska musí mít platnou mezinárodní pojistku a jejich řidiči platný mezinárodní řidičský průkaz.

Důležité výzvy: omkjörning - objížďka, kjör sakte - jeďte pomalu, veiarbeide - práce na silnici, lös grus - odletující štěrk. Pro automobily s obytným přívěsem jsou některé obtížné úseky silnic uzavřeny, není dovoleno parkovat s přívěsem na okraji silnice. -

Nouzová čísla: požárníci 001, policie 002, první pomoc 003. - norská koruna má 100 ore a je ekvivalentem 16 centům US, to zn. 1 NOK = cca 4,10 Kč.

V Norsku platí všeobecné právo vstupu do přírody: umožňuje všem pohyb v přírodě při dodržování zásad její ochrany, dovoluje přenocování ve stanu nebo karavanu (alespoň 150 m od soukromého obydlí), zakazuje v období 15.4. - 15.9. používání otevřeného ohně mimo vyhrazená místa.

Přesto se v některých oblastech (speciálně "po obvodu" nejvyššího pohoří a NP Jotunheimen) můžete setkat s cedulkami "NO CAMPING". Jde o důsledek rozvoje turistiky v devadesátých letech, kdy zejména velký počet skupin z Česka bivakoval na parkovištích kolem silnic a v jejich okolí. Zákon "Allemansretnen" byl totiž vytvořen pro individuální turistiku.

Důležité: Z Norska můžete vézt pouze 15kg ryb + trofejní rybu.

Informace čerpány různě z internetu, především z www.norsko.cz